Ενημερώθηκε, μεσημβρινές ώρες χθες η Λιμενική Αρχή Αλόννησου, ότι το Ε/Γ-Τ/Ρ “ΖΕΥΣ Δ” Ν.Θ. 247, κατά τη διαδικασία πρόσδεσής του στον οικείο λιμένα, προερχόμενο από λιμένα Σκιάθου με 66 επιβάτες, προσέκρουσε στο Ε/Γ-Υ/Γ “ΕΡΑΤΩ” Ν.Π. 11061, το οποίο βρισκόταν προσδεδεμένο στον προβλήτα.
Αποτέλεσμα της πρόσκρουσης ήταν το “ΕΡΑΤΩ”, να υποστεί υλικές ζημιές, ενώ από το περιστατικό δεν προκλήθηκε τραυματισμός, εισροή υδάτων ή θαλάσσια ρύπανση.
Από τη Λιμενική Αρχή Αλόννησου, που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους των δύο πλοίων, μέχρι την προσκόμιση βεβαιωτικών αξιοπλοΐας, ενώ τα προγραμματισμένα δρομολόγια τους εκτελέστηκαν από έτερα πλοία.
Αποτέλεσμα της πρόσκρουσης ήταν το “ΕΡΑΤΩ”, να υποστεί υλικές ζημιές, ενώ από το περιστατικό δεν προκλήθηκε τραυματισμός, εισροή υδάτων ή θαλάσσια ρύπανση.
Από τη Λιμενική Αρχή Αλόννησου, που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους των δύο πλοίων, μέχρι την προσκόμιση βεβαιωτικών αξιοπλοΐας, ενώ τα προγραμματισμένα δρομολόγια τους εκτελέστηκαν από έτερα πλοία.
0 comments:
Δημοσίευση σχολίου